گزارش صعود به قله ی ۴۴۰۰ متری کوشا (کوه شاه) کرمان

گزارش صعود به قله ی  ۴۴۰۰ متری کوشا (کوه شاه) کرمان

تاریخ اجرا: ۱۵-۹۴/۳/۱۳

سرپرست: حسن نجفی
خانم ها: تاج آبادی و نیارکی
آقایان: توسلی، عسکری، منتهایی و نجفی

هزینه تمام شده برای هر نفر ۲/۲۵۳/۰۰۰ ریال شامل: بلیط قطار رفت و برگشت  ۱/۰۴۰/۰۰۰ ریال و الباقی مخارج متفرقه. چون در تعطیلات هجوم مسافر بیش از اندازه است با باز شدن سایت فروش بلیط قطار، بلافاصله اقدام به خرید شد.
با هماهنگی قبلی ۵نفر از لواسان با یک وسیله شخصی به سمت راه آهن راندیم. علیرغم وقت زیادی که برای این مسیر پیش بینی کرده بودیم به علت ترافیک بیش از اندازه نگران رسیدن به موقع بودیم که خوشبختانه نیم ساعت قبل از حرکت قطار یعنی ساعت ۱۸ روز سه شنبه مورخ ۹۴/۳/۱۲ پس از پرداخت پول چایی به مسئول پارکینگ طبقاتی کرمانیان، محل پارک به وجود آمد! پس از یک ساعت تاخیر قطار در ساعت ۱۹:۲۵ به سمت کرمان راه افتاد.

صبح روز بعد ساعت ۱۰ صبح از قطار پیاده و با ۲ تاکسی به سمت بیدان و بافت حرکت کردیم. ۱۵کیلومتر مانده به بافت به سمت چپ جاده به طرف روستای بیدان و تلخه چار پیچیدیم. کرایه هر نفر به طور معمول تا تلخه چار ۱۵۰/۰۰۰ریال و نهایتا دربستی ۶۰۰/۰۰۰ ریال است که یکی از تاکسی ها به حق خود قانع و دیگری ۳۵۰/۰۰۰ ریال به بهانه های مختلف دریافت کرد (جاده تا تلخه چار آسفالت است).

وسایل سفری و زیادیمان را نزد یکی از روستائیان با صفا و بامحبت تا برگشت به امانت گذاشتیم. ناهار را در انتهای روستا در سایه درختان فراوان گردو همچنان که زمزمه آب جویبار به گوش می‌رسید خوردیم و پس از چرتی نیم ساعته در ۱۴:۴۵ به طرف کوه شاه در پاکوبی که در سمت راست داخل دره می‌شد حرکت کردیم. هوای دره خنک بود و همچنان که رودخانه در سمت راستمان قرار داشت و جاده معدن که به موازات دره در بالای سرمان بود مسیر پاکوب را می‌پیمودیم. علیرغم تصور عمومی که کرمان گرم است، کوهپایه‌های آن بسیار خنک و پوشیده از گیاهان متنوع است.

چون راهنمایی که می بایست همراهمان می آمد ما را قال گذاشت مجبور بودیم قبل از تاریکی هوا به محل مناسبی برای شب، می رسیدیم. لاجرم استراحت هایمان کوتاه و کم بود. بالاخره در ساعت ۱۸:۴۰ به انتهای جاده خاکی معدن وارد شدیم. کوهنوردان از روستای بنگان در کنار چشمه آب اطراق کرده بودند که با استقبال گرمشان خستگی را از تنمان در آوردند. چای آماده آنها چه چسبید. صلاح در این دیدیم که همین جا چادر بزنیم و فردا همراه همین گروه به فتح قله بپرداریم (البته اگر یک ساعت بیشتر می رفتیم در محل چمن زاری که معمولا اطراق می کنند نیز می توانستیم کمپ کنیم).

ساعت ۶ صبح روز ۵شنبه ۳/۱۴ برای صعود آماده شدیم. چادرها و همنورد خوبمان آقای منتهایی را ترک کرده، یک ساعت در حالی که رودخانه در سمت چپمان قرار داشت به سمت شمال شرقی در پاکوب ارتفاع گرفتیم. ساعت ۷ به چمنزار مسطحی با آب گوارا و برکه ای در امتداد آن وارد و بساط صبحانه را گستراندیم.

هوای مطبوع، گرمی ملایم خورشید و چشم انداز کوه لاله زار در شمال شرق منطقه شتاب رفتن را از ما و همراهان گرفته بود. ساعت ۸:۳۰ مجدداٌ به سمت قله در انتهای چمن زار و به سمت چپمان پیچیدیم و کم کم ارتفاع گرفتیم. ساعت ۱۱ به فتح قله ی ۴۴۰۰ متری کوشا موفق و با یخ در بهشت انبه‌ای که دوستان بنگانی امان با برف های زیر قله درست کرده بودند به لذت صعود افزودیم. با گرفتن چندتایی عکس و مکثی بر قله در ساعت ۱۱:۴۵ از دیگران خداحافظی و برگشتیم.

ساعت ۱۳ به چمنزار(محل صبحانه) و ساعت ۱۴:۱۵ به محل چادرها که تاخیرمان آقای منتهایی را نگران کرده بود وارد شدیم. ساعت ۱۶ پس از قدری استراحت و خوردن ناهار و جمع آوری چادرها به طرف روستای تلخه چار از مسیر جاده معدن حرکت کردیم. از کمر جاده آن جا که روستا ظاهر میشد به سمت چپ از جاده خارج و به تپه ای مشرف به روستا وارد شدیم. ساعت ۱۷:۳۰ امانتی هایمان را دریافت و پس از خداحافظی با ۲ اتومبیل هر کدام به ۷۰۰/۰۰۰ ریال به کرمان در آپارتمان بسیار خوبی که یکی از همنوردانمان آقای توسلی مهیا کرده بودند وارد شدیم.

حمام بعد از کوه عجب معجزه می کند، علی الخصوص که چای گرم با دوستان همراه وسازگار نوشیده شود. کار دیگری جز شام سبک و خوابی عمیق تا فردا صبح نداشتیم.

صبح جمعه با توجه به سحر خیزی همراهان و گرفتن تاکسی دربستی توانستیم مجموعه گنجعلی خان و پس از آن شاه نعمت اله ولی و باغ شاهزاده را دیدار و از وقتمان کمال استفاده را ببریم.

ناهار را در سفره خانه سنتی در محل حمام وکیل با غذاهای متنوع آن از جمله بزقورمه صرف نمودیم. بایستی به محل اسکانمان برگشته برای قطار آماده می شدیم. حرکت قطار ساعت ۱۶:۱۰ و ورود ما به تهران ساعت ۷ شنبه ۱۶/۳ شد. با خداحافظی از دوست و همنورد خوبمان آقای توسلی به سمت لواسان راندیم.

به امید صعودی دیگر بر فراز یکی از قله های زیبای وطن عزیزمان ایران.

۲ دیدگاه

  1. حسن نجفی میگه:

    با تشکر از همراهان خوب که برنامه به نحو احسن اجرا شدو کوهنوردان مهربان بنگان نیارکی

  2. حسن نجفی میگه:

    با تشکر از کوهنوردان مهربان بنگان و همنوردان خوبمان که باعث شدند برنامه به نحو احسن انجام شود

دیدگاه‌ها برای این نوشته بسته شده‌اند.

ترجمه توسط تمپــــ‌ها