گزارش صعود به قله درفک

گزارش صعود به قله درفک

زمان: ۲۱ و ۹۴/۸/۲۲

ارتفاع ۲۷۳۱متر

موقعیت جغرافیایی: طول: ۴۹ درجه و ۴۲ دقیقه  عرض: ۳۶ درجه و ۵۳ دقیقه

این کوه به ارتفاع و موقعیت ذکر شده در محدوده شهرستان رودبار، بخش رحمت آباد و بلوکات، دهستان دشتویل ۲۷کیلومتری شمال شرقی مرکز شهرستان رودبار واقع شده است. جهت کوه شمال غربی- جنوب شرقی است. کوه شامل رشته ای به طول ۸کیلومتر است که در جهت جنوب شرقی،شمال غربی امتداد یافته و دارای چندین قله می‏باشد. در قسمت شمالی آن ییلاق درفک واقع شده است. رودخانه های دو آب و سی سر به ترتیب از دامنه های جنوبی و شمالی این کوه سرچشمه می‏گیرند.

(فرهنگ جغرافیایی کوه های کشور جلد اول- انتشارات سازمان جغرافیایی وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح)

مسیر صعود: مسیر(شرقی) از روستای شاه شهیدان-اربه ناب

شرکت کنندگان: خانم ها: منیره تاج آبادی- طاهره مهدوی- شقایق نجفی- فریبا نیارکی و فاطمه نیک نیا

آقایان: کامیار جولایی- حمید حسینی- حسین شیخی- صادق عسکری- سید علی فیاضی (راهنما)- هومن نجفی و حسن نجفی(سرپرست)

هزینه اتوبوس رفت و برگشت برای هر نفر۳۰۰/۰۰۰ ریال

هزینه مینی بوس رشت به شاه شهیدان و برگشت ۴/۰۰۰/۰۰۰

هزینه راهنما ۱/۴۰۰/۰۰۰

هزینه سرپرست (معاف از هزینه) ۹۰۰/۰۰۰

هزینه های رفت و آمدهای درون شهری و متفرقه ۳۰۰/۰۰۰

در مجموع هزینه هر نفر ۹۰۰/۰۰۰ ریال

وسایل و لوازم: کوله کامل یک روزه، پوشش کامل و مناسب فصل، عینک، خورد و خوراک ۳وعده و تنقلات و آب آشامیدنی

   ساعت ۲۳ با ۶ نفر از هم نوردان که در تهران بودند ترمینال غرب را به سمت رشت پشت سر گذاشتیم. ساعت ۳ بامداد ۹۴/۸/۲۲ خیلی زودتر از چیزی که فکر می‏کردیم به رشت رسیدیم.(۱/۵ ساعت زودتر از قرارمان با راهنما) چاره ای جز این ندیدیم که  نیم ساعتی را تا حاضر شدن کله پاچه روبروی هتل پردیس وقت بگذرانیم. پس از خوردن صبحانه به محل قرار میدان توشیبای رشت (مصلی) و پیوستن چهار نفر دیگر از هم نوردان سوار مینی بوس شده و متأسفانه جهت گرفتن صورت حساب از ترمینال ۱ساعتی هم اینجا وقت از دست دادیم.

   ساعت ۶ رشت را به طرف سیاهکل و دیلمان(از کنار کانال آب سنگر) ترک کردیم. ساعت ۷:۳۰ آبشار لونک در سمت راست جاده ما را به خود دعوت کرد وسوسه گرفتن عکس در کنار این آبشار زیبا ما را رها نکرد. ساعت ۸ در ۱۵کیلومتری دیلمان منظره بسیار زیبا و گسترده ای از مجموعه کوهستان شاه معلم- آسمان کوه- لاس پشته- محراب(مهراب) پشت کوه که پشت آن طارم است در سمت راست جاده روبرو شدیم.

    ۹:۳۰ به شاه  شهیدان وارد و بلافاصله صعود را آغاز کردیم روستای شاه شهیدان را به طرف جنگل‏هایی که اواخر پاییزآنرا تا حدودی لخت کرده بود حرکت کردیم جای جای اثرات برف بارش شده چند روز پیش دیده می‏شد پاکوب منتهی به جنگل ازگیل و زرشک و…را پی گرفتیم. مسیر در کنار مسیر خط انتقال برق ما را به سمت چشمه اربه ناب(اربه= گلابی کوهی، خوج) و پاکوب منتهی به آن هدایت می‏کرد. ساعت ۱۱:۳۰ به چشمه اربه ناب وارد و بساط صبحانه را برای آنانی که نخورده بودند و تنقلات را برای کسانی که صبحانه خورده بودند گسترانیدیم. Off road  این منطقه جوانان گیلانی ماشین شاسی بلند دار را به سوی خود می‏کشاند که ما را هم از دیدارشان بی نصیب نکردند!! نمیدانم اگر بنا باشد همه جا را اینطور شیار بزنیم از طبیعتی که به خاطر زیبایی هایش هم ما و هم آنها لذت می‏برند چه خواهد ماند؟!

    ساعت ۱۲ اربه ناب را به سوی قله ترک کردیم. آقای جولایی یکی از همراهانمان ترجیح دادند که همین جا بمانند تا ما برگردیم. مسیر برفی را به چند میانبری که جاده را قطع می‏کردند به طرف قله پیمودیم.در منتهی الیه مسیر جایی که دیگر جاده به سراشیبی میرسید به سمت چپ به طرف قله همچنان که برف را می‏کوبیدیم و باد ما را می‏کوبید قله را در ساعت ۱۵ فتح کردیم. توقف بیش از این در قله جایز نبود گرفتن عکس و تجدید انرژی نیم ساعتی طول کشید.

ساعت ۱۵:۳۰ قله را به طرف پایین ترک کردیم. راه برگشت و نگرانی به انتظار ماندن آقای جولایی راه را طولانی تر به نظر می‏رساند اگر چه مخالف حضور خودروها بودیم ولی خستگی ۳تن از هم نوردانمان این مخالفت را کم رنگ و بر آنها سوار شدند تا زودتر به رفیق منتظرمان برسند. غروب کم کم خود را می‏نمایاند که با کمی استراحت همراه آقای جولایی که بسیار هم نگران شده بودند و جا دارد در همین جا از ایشان عذر خواهی کنیم.

    مسیر به سمت روستا را با چراغ های پیشانی پیمودیم. ۱۸:۳۰ به روستای شاه شهیدان و مینی بوس رسیدیم. پس از خرید مختصری از محصولات بومی آن، روستا را از جاده ای که به طرف رودبار می‏رفت ترک کردیم. ساعت ۱۹:۳۰ وارد رشت شدیم. دوستانی که تصمیم گرفتند زودتر به تهران برگردند ازخیر بلیط تهیه شده ساعت ۲۴ و مقاومت استرداد آن ازطرف شرکت مسافربری گذشتند و به تهران رفتند.

نکات قابل توجه:

۱- یکی از رانندگان تاکسی ترمینال رشت پیشنهاد می‏داد که بهتر بود با اتوبوس لاهیجان سر جاده سیاهکل- دیلمان پیاده می‏شدید و با مینی بوس هایی که به طرف دیلمان می‏رفتند قرار رفت و برگشت را می‏گذاشتید. (این پیشنهاد احتیاج به بررسی دارد.)

۲-این برنامه را بهتر بود اوایل تا اواسط آبان اجرا می‏کردیم (چون فصل زودتر شروع شده بود)

۳-وقت تلف شده در این برنامه زیاد بود البته این امر از لذت صعود به درفک چیزی نکاست.

۵ دیدگاه

 1. ندا میگه:

  بسیار زیبا بود لذت بردیم

 2. كاميار میگه:

  جناب نجفی بزرگوار، سپاس از سرپرستی بسیار خوب شما. خوشحالم که در یکی از بهترین برنامه ها، در کنار دوستان خوبم حاضر بودم. مناظر بدیع بهشت درفک خاطره ای به یادماندنی برایمان رقم زد که این را مدیون زحمات شما هستیم. همچنین سپاس فروان از خانم نیارکی که در شب بازگشت در منزل مادر گرامیشان در رشت، با گرمی پذیرای ما بودند.

 3. حسن نجفی میگه:

  .این سومین صعودم به قله درفک از جهات مختلف بود که هر کدام زیبایی خاص خود را داشت ممنون از همراهان خوب و اجرای خوب برنامه وتکرارش در سالهای اینده. اقای جولایی ممنون از لطف شما کاری نکردیم. نیارکی

 4. حسن نجفی میگه:

  امیدوارم درآینده بتوانیم با همراهان خوبی مانند شما قله های متنوع وفراوان میهن عزیزمان رافته نمائیم

 5. حسن نجفی میگه:

  امیدوارم درآینده بتوانیم با همراهان خوبی مانند شما قله های متنوع وفراوان میهن عزیزمان رافتح نمائیم

دیدگاه‌ها برای این نوشته بسته شده‌اند.

ترجمه توسط تمپــــ‌ها