گزارش سیر جریان مسایل محیط زیست بخشی از حوزه آبریز سد لتیان

گزارش سیر جریان مسایل محیط زیست بخشی از حوزه آبریز سد لتیان

از مهرماه سال ۸۹ که گروه کوه‏نوردی لواسان با شعار روز کوهستان پاک و روز جهانی زیستگاه‏ها یک حرکت محیط زیستی را با حمایت آموزش و پرورش و همکاری مدارس منطقه لواسان، شهرداری، سازمان محیط زیست و شورای شهر اجرا نمود، دغدغه همیشگی‌اش، سالمسازی و پاکسازی منطقه بوده است.

این گروه در راستای همین دغدغه هرساله به مناسبت‏های مختلف، ترویج این مسئله را به ویژه در سطح مدارس لواسان سرلوحه کار کمیته محیط زیست خود قرار داده است.

در این سال‏ها به این نتیجه رسیده‌ایم که تا هماهنگی کامل میان مردم و مسئولان وجود نداشته باشد، تمامی تلاش‏ها در این زمینه بی‏ نتیجه خواهد ماند. این مسئله خود را در پی پاکسازی منطقه میانرو و حاشیه سد لتیان بیشتر نشان داد.

۱۲/۰۷/۹۲ : به مناسبت روز جهانی زیستگاه‏ها و کوهستان پاک با انجام پاکسازی محیط کوهستانی منطقه میان رو و کناررو و در ادامه آن حاشیه سد لتیان، به اتفاق گروه کوه‏نوردی مهر تهران، بر آن شدیم تا برای معضل آلودگی شدید سد و محیط اطراف و سرشاخه‌های آن تدبیری بیندیشیم و اقدامی انجام دهیم. در همان روز از معاون وقت شهرداری لواسان دعوت کردیم تا حجم عظیم زباله‌های جمع آوری شده را که بخش بسیار ناچیزی از کل زباله‌های موجود در اطراف سد بود، مشاهده کند و در این مورد چاره‌ای بیندیشد.

۲۵/۰۷/۹۲ : در پی ملاقاتی که با آقای قدرتی شهردار محترم لواسان داشتیم، مسایل آلودگی آب و حجم عظیم زباله‌های موجود در بستر رودخانه و سد را با وی در میان گذاشتیم و از ایشان برای ایفای نقش شهرداری در حوزه مسئولیتش قول مساعد گرفتیم.

۴/۰۸/۹۲ : به دنبال پیگیری‌های قبلی، جلسه مشترکی نیز با اعضای محترم شورای شهر داشتیم و با آنها هم معضل آلودگی شدید آب و تخریب محیط زیست منطقه را مطرح نمودیم که به اتفاق تمایل خود را به حل مسئله نشان دادند و اظهار نمودند که از هرگونه اقدامی در حوزه مسئولیتشان دریغ نخواهند گرد.

۱۱/۰۸/۹۲ : در ادامه ملاقات با شهردار و پیگیری کارها و به جریان انداختن مسئله، بار دیگر با معاون محترم شهرداری نشستی داشتیم که وی هم با این نظر موافق بود که باید با مسئولان و متولیان آب منطقه تهران نیز مسئله را در میان بگذاریم و چاره‌جویی نماییم.

به موازات این پیگیری‌ها، چون مسئله با آقای عباس محمدی، مدیر محترم دیدبان کوهستان نیز در میان گذاشته شده بود، با همت ایشان مسئولان شبکه دو سیما در بخش ۲۰:۳۰ (خبرنگار جوان) برای تهیه گزارش به منطقه آمدند. از آنجا که مسئله آلودگی محدود به لواسان نمی‌شود و معضل از بالا دست و سرچشمه‌های آن نیز نشات می گیرد، قرار گذاشتیم که با مسئولان سازمان آب منطقه تهران (خیابان دکتر فاطمی) ملاقاتی داشته باشیم.

۲۸/۰۸/۹۲ : با مراجعه به دفتر آقای مهندس ارتقایی، مدیرکل آب استان تهران، متوجه شدیم که متولی این مورد آقای دکتر اسلامی زاده، مسئول منابع آب تهران است.

۲۹/۰۸/۹۲ : ساعت ۸ صبح با هماهنگی قبلی، مذاکره‌ای یک ساعته با آقای دکتر اسلامی زاده داشتیم. این جلسه بسیار پربار بود و نشان از دغدغه و دل مشغولی این مسئول محترم داشت. وی مانع اصلی در رفع این مشکل را عدم هماهنگی دست اندرکاران و مسئولان منطقه دانست و همچنین آمادگی کامل سازمان آب منطقه‌ای را در راستای به سامان رساندن و دفع آلودگی آب اعلام داشت.

نتیجه: با توجه به اینکه مشکل آب و آلودگی آن از سرشاخه‌ها شروع و به بستر رودخانه گسترش یافته و پس از آن دریاچه نیز گرفتار آنست، لازم است که میان مسئولان و متولیان منطقه از گردنه دیزین، شمشک و…(رودبار قصران تا لواسان) یک هماهنگی و عزم و اراده جدی به وجود آید. به همین جهت تشکیل کانونی از افراد علاقمند در این زمینه که کار را در سطح مسئولان و بین مردم پیگیری کند، ضرورت دارد.

خواهشمندیم که همکاری و حضور گرم خود را با تلفن ۲۶۵۵۲۰۰۰ و تلفکس ۲۶۵۵۰۰۵۵ و همچنین سایت www.lavasanclimb.com و یا آقای ضرابیان(۰۹۱۲۲۱۲۰۲۰۰) اعلام فرمایید.

شاد و پایدار باشید

گروه کوهنوردی لواسان

کمیته محیط زیست

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.

ترجمه توسط تمپــــ‌ها