همفکری و همکاری در مورد وجود ستاد امداد جستجو و نجات درمنطقه کوهستان

حادثه بهمن روز جمعه مورخ ۹۳/۱۱/۱۰ در منطقه‌ی ساکای افجه لواسان، منجربه مرگ یک همنوع، وارد آسیب جسمی به حداقل ۲ نفر و آسیب روحی به سایر کوهنوردان حاضر در صحنه شد. این مصیبت را به خانواده‌ی داغدار مرحوم تسلیت می‌گویم. همچنین بررسی این اتفاق ناگوار را به کارشناسان مجرب و خبره واگذار می‌کنم و قضاوت و داروی آن را از وجدانهای بیدار و بی‌طرف توقع دارم.

اما فرای موضوع بالا درسی بود که از حوادث گذشته نگرفته‌ایم. حوادثی اینچنین شامل دو بخش عمده است:

الف: خود فرد

ب: بخش کمک‌رسان

الف: وقتی پا به کوهستان می‌گذاریم به فراخور درجه‌ی حساسیت و سختی آن بایستی اصول دانش و تجربه آنرا داشته باشیم و این امرمیسرنمی‌شود جز حضور درکلاسهای جدی تئوریک و عملی، تبادل اطلاعات، کارتشکیلاتی و به کاربستن دانش‌های اندوخته که امیدوارم این بخش از مساله در بین ما علاقمندان به کوهنوردی تقویت گردد.

ب: عوامل کمک‌رسان (امداد، جستجو و نجات)

حضور بلافاصله‌ی این تیم و مدیریت حادثه و همچنین اطلاع و ارتباط افراد کوهنورد با آنان می‌تواند از بزرگ شدن فاجعه جلوگیری کند. همانطورکه در سال‌های گذشته به این نتیجه رسیدیم که حضور یک ستاد اطلاع رسانی و پیشگیری از حوادث کوهستان نیاز ورزش کوهنوردی است.

معتقدم که درکنار چنین ستادی یک تیم مجهز، کارآزموده، ورزیده و آماده در قالب امداد جستجو و نجات درمنطقه کوهستان نیز ضرورت دارد.

لذا از کلیه افرادی که وجود چنین تشکیلاتی را لازم می‌دانند دعوت به همفکری و همکاری نموده، خواهشمندم با ما ارتباط برقرارکنند.

حسن نجفی

مسئول گروه کوه نوردی لواسان

تلفن‌های تماس: ۲۶۵۵۲۰۰۰- ۰۹۱۲۴۱۰۲۸۰۲

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.

ترجمه توسط تمپــــ‌ها