مضرات و خطرات ظروف یکبار مصرف

مضرات و خطرات ظروف یکبار مصرف

با تسلیت به مناسبت ایام عزاداری امام حسین(ع)، از آن‌جا که در فرهنگ ما اسراف کاری ناپسند و در حد گناه است، چند نکته و پیشنهاد برای کاستن از فشار بر محیط زیست در روزهای پیش رو، ارایه می‌گردد:

 غذاهای نذری و ظرف‌های یکبار مصرف

 چند سالی است که استفاده از ظرف‌های یکبار مصرف، برای دادن غذای نذری به شدت رواج یافته است. متاسفانه، نه تنها برای کسانی که در محل هیات‌ها غذا می‌خورند، بلکه برای کسانی که غذا می‌گیرند و می‌برند نیز چنین ظرف‌هایی را می‌دهند. از همه بدتر این که استفاده از سفره‌های یک‌بار مصرف هم در این گونه مراسم و حتی در رستوران‌ها (به عنوان رومیزی) متداول شده است.

 ظرف‌های دورانداختنی، گذشته از آن که غالباً تجزیه‌ناپذیراند و سبب آلودگی جبران‌ناپذیر محیط زیست می‌شوند، از نظر بهداشتی هم زیان‌آور هستند. چرا که اولاً شسته نمی‌شوند و در جریان تولید و حمل، معلوم نیست که چقدر آلودگی بر آن‌ها می‌نشیند و در ثانی، به علت نفوذ ملکول‌های سنگین پلاستیک به داخل غذا می‌توانند موجب بیماری‌های گوناگون ازجمله سرطان شوند. ظرف‌های تجزیه‌پذیر نیز با صرف منابع بسیار (از جمله: آب، سوخت، مواد اولیه) تولید می‌شوند و تجزیه‌شان هم سبب رها شدن دی اکسید کربن (عامل اصلی گرم شدن زمین) می‌گردد.

  سفرها و بی مبالاتی ها

 در روزهای محرم، بسیاری از مردم برای شرکت در مراسم عزاداری سنتی، به شهرها و روستاهای زادگاه خود می‌روند. سعی کنید در این سفرها، حامل پیام‌های زیست‌محیطی برای همشهریان خود باشید. همچنین سعی کنید که آداب ” سفر مسوولانه” را به کار بندید و آن را به دیگران یاد بدهید؛ تا حد امکان با قطار و اتوبوس به سفر بروید و از بردن خودروهای شخصی خودداری کنید. از ظرف‌های یکبار مصرف استفاده نکنید، و در صورت استفاده، آن ها را در جاده و بیابان رها و با زباله‌های دیگر مخلوط نکنید. از آلوده‌سازی و تخریب محیط‌های طبیعی خودداری کنید، شکار نکنید و با شکارچیان صحبت کنید و آنان را از شکار منصرف کنید. در جاده‌ها مراقب باشید که حیوانات را زیر نگیرید و درصورت مواجهه با آن‌ها فقط دور شوید.

 برخورد فعال داشته باشید

 * به همسایه‌های خود بگویید که ظرف‌های یکبار مصرف، برای محیط زیست و سلامتی زیان آوراند.

 * تجهیز هیات‌ها به ماشین‌های ظرف‌شویی بزرگ، یا استخدام کارگر برای شستن ظرف های استیل و ملامین می تواند بخشی از ادای نذر خیرین باشد.

 * به هیات‌ها و دیگران آموزش دهید که درصورت استفاده از ظرف‌های یکبار مصرف، آن‌ها را از باقی‌مانده‌ی غذا پاک کنند و در کیسه‌های جداگانه تحویل ماموران شهرداری بدهند.

 * به مدیران رستوران‌ها بگویید که استفاده از ظرف‌های چینی زیباتر و بهداشتی‌تر است و انداختن رومیزی‌های نایلونی یک‌بار مصرف، نمای میز را زشت و محیط زیست را آلوده می‌کند .

 * از گرفتن غذا در ظرف‌های دورانداختنی خودداری کنید  و بکوشید که استفاده از ظرف‌های دایمی را دوباره احیا کنید.

برگرفته از وبلاگ دیده بان کوهستان– عباس محمدی

یک دیدگاه

  1. سرطان! / یادداشت حق گو عضو هیات مدیره انجمن ملی ظروف یک بار مصرف
    http://ppna.ir/news/top-news/4754-1393-08-28-15-15-10
    جهت اطلاع این مطلب در سایت خبری پپنا (تنها پایگاه خبری صنایع پلیمر) منتشر شده است.
    http://www.ppna.ir

دیدگاه‌ها برای این نوشته بسته شده‌اند.

ترجمه توسط تمپــــ‌ها