سمن‌ (NGO) چیست؟

سمن‌ (NGO) چیست؟

سازمان مردم‌ نهاد یا سمن‌ (NGO) به سازمانی اشاره می‌ کند که مستقیماٌ بخشی از ساختار دولت محسوب نمی‌ شود اما نقش بسیار مهمی به‌ عنوان واسطه بین فرد‌ فرد مردم و قوای حاکم ایفا می‌ کند.

سازمان‌ های مردم ‌نهاد برای رسیدن به اهداف گوناگونی فعالیت می‌ کنند و معمولا در جهت پیشبرد اهداف سیاسی یا اجتماعی اعضا در حرکت هستند. برای مثال می‌ توان به بهبود وضعیت محیط‌ زیست، حمایت از بیماران خاص، بالا بردن سطح رفاه اقشار محروم و آسیب‌ پذیر یا مطرح ساختن یک برنامه مشترک و دسته‌ جمعی اشاره کرد.

بسیاری از سازمان‌های مردم‌ نهاد غیر انتفاعی هستند. بودجه این سازمان‌ها از طریق کمک‌های مردمی یا سازمان‌ های دولتی تأمین می‌شود.

فعالیت سمن‌ها چه فایده‌ای برای جامعه دارد؟

* جلب توجه مردم و مدیران دولتی به یک موضوع مهم اجتماعی مانند: نیاز بیماران سرطانی به حمایت مالی و معنوی، تخریب جبران ناپذیر محیط زیست، کمبود و آلودگی آب و دیگر موضوعات.

* جمع آوری و هدایت کمک‌های مالی و معنوی در جهت اهداف گروه.

* ارتباط دادن مردم با مسوولین برای کاستن از مشکلات اجتماعی.

فعالیت سمن ها دو نتیجه شگفت انگیز به همراه دارد:

۱-    دیده شدن

یکی از امتیازات مهم بشری که موجب پیشرفت جامعه انسانی بوده، حس “دیده شدن و مطرح بودن” است. در حقیقت تمام اختراعات و اکتشافات و خلق آثار بی شمار هنری به واسطه داشتن این “حس” تحقق پیدا کرده است.

انسان تا زمانی که تنهاست این حس اهمیت زیادی ندارد ولی وقتی وارد جمع می شود هویت فردی اهمیت پیدا کرده و این حس بیدار می شود. جامعه‌ای شاداب، پویا، سالم و پر تحرک است که این نیاز در آن به بهترین شکل ممکن برآورده شود. فعالیت داوطلبانه در قالب سمن ها به مردم کمک می‌کند تا بتوانند از سالم ترین و ساده ترین راه ممکن، خود را مطرح کرده و به آرامش برسند.

۲-   شادی

شادی یا آرامش روح و روان یکی دیگر از حس‌های مهم بشریست که ارتباط مستقیم با ذات خداوندی دارد.

در جوامع مادی با نگاهی نادرست، سه عامل ” قدرت، شهرت، ثروت ” را دلیل اصلی شادی می دانند. بنابراین افرادی که یکی از این عوامل را در اختیار دارند تلاش می‌کنند به دو عامل دیگر نیز دست یابند. حس به دست آمده از عوامل فوق که معمولاٌ با زیر پا گذاشتن حق و حقوق دیگران حاصل می شود، هیچ ارتباطی با شادی ندارد.

در جوامع معنوی شادی تعریف دیگری دارد:

شادی یعنی باز کردن گره از کار دیگران با هر امکان مشروعی که در اختیار قرار دارد. بنابراین ما زمانی شاد شده و به آرامش روح و روانی دست پیدا می‌کنیم که دیگران را شاد کرده باشیم.

سمن ها در این زمینه نقش بسیار مهمی را ایفا می‌کنند. شما وقتی درقالب یک گروه کمک به کودکان سرطانی، با یک نگاه گرم یا یک لبخند زیبا و امیدوار کننده یا یک دست نوازشگر، آرامش و امید را به یک کودک سرطانی منتقل می کنید در واقع او را شاد کرده‌اید و به واسطه همین موضوع خود نیز شاد می شوید.

بنابراین سمن ها با هدایت و کنترل فعالیت های مردمی در یک مسیر درست، نقش مهمی را در سلامتی جامعه ایفا می کنند. حمایت از این فعالیت های مردمی وظیفه اصلی مدیران جامعه است.

نادرضرابیان

۹۳/۱۰/۳۰

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.

ترجمه توسط تمپــــ‌ها