برنامه صعود به قله لزون شرقی (از ایگل)

لزون1

برنامه صعود به قله لزون شرقی (از ایگل)

زمان: جمعه‌ی زیبای پاییزی ۹۳/۸/۲

همنوردان: عماد طالبی(سرپرست و عکاس)، سعید مقدم، شبنم عیسی بیگی، منیره تاج آبادی، فاطمه شاد.

ساعت ۶:۳۰ صبح، من(عماد طالبی)، به همراه دوستان همنورد از تربیت بدنی لواسان به طرف ایگل حرکت کردیم و پس از پارک‌کردن ماشین ساعت ۷:۱۵ از ایگل به سمت لزون کوهپیمایی را آغاز کردیم.

از انتهای مسیر آسفالت که از کنار کانال رودخانه عبور می‌کند، راهی فرعی (به سمت راست) بالا میرود که به مسیری پاکوب ختم میشود. مسیر را ادامه دادیم. حدوداً پس از۲۰ دقیقه به دوراهی رسیدیم که سهواً از سمت راست ادامه مسیر دادیم، در صورتی که مسیر اصلی سمت چپ بود. این مسیر، مسیر صعود به توچال هم بود. مسیر را ادامه دادیم تا با پیدا کردن مسیر پاکوب پس از عبور از رود خانه بی آب! از دامنه‌ای تپه مانند بالا رفتیم تا دوباره به مسیر پاکوب اصلی رسیدیم. انتهای این مسیر به آبشار ایگل ختم می‌شود، اما قبل از اینکه این مسیر را ادامه داده تا به آبشار برسیم، می‌بایست از مسیری فرعی پاکوب به سمت بالا برویم تا از صخره‌های بالای آبشار عبور کرده تا به منطقه‌ی بالای آبشار برسیم. ساعت حدود ۹:۲۰ بود که محلی مناسب برای استراحت وخوردن صبحانه پیدا کردیم. بعد از ۱ ساعت استراحت از یال سمت راست شروع به حرکت کردیم تا به بالای یال رسیدیم، اما همچنان شیب تندی وجود داشت. راستای این یال به صخره‌های بزرگی ختم می‌شد که مجبور شدیم به سمت شمال کوه تراورس کنیم که با کمی دست به سنگ خود را به بالای یال رساندیم. (البته  اگر مسیر را به سمت چپ (جنوب شرقی) تراورس می‌کردیم، مسیر ساده تر بود). انتهای این یال به لزون شرقی ختم می‌شود. درست از بالای این یال قله‌های توچال، برف چال، لزون غربی و شرقی و تیغه‌های دارآباد نمایانند.

از این قسمت مسیر به بعد، با باد شدید روبرو شدیم. تا مچ پا برف وجود داشت که باعث شد برف کوبی سبکی هم داشته باشیم.

بعد از حدود ۱ساعت کوهنوردی در این شرایط به دلیل مشکلی که یکی از دوستان همنورد داشتند در ۵۰ متری قله با گرفتن چند عکس دسته جمعی برنامه را خاتمه دادیم .

ساعت۱۴:۴۰ در مسیر برگشت از یال جنوب شرقی با شیب تند و تقریباً در بعضی نقاط شن اسکی به پایین آمدیم. در محلی که برای صبحانه توقف داشتیم، برای خوردن نهار و استراحت حدودا ۱ساعتی توقف داشتیم! در نهایت ساعت ۱۹:۰۰ به محل پارک ماشین رسیدیم و ساعت ۱۹:۳۰ به تربیت بدنی لواسان رسیدیم.

برای سهولت درک مسیر، جزییات شرح داده شده در گزارش برنامه را بر روی نقشه مشخص کرده‌ام تا همنوردان برای صعودهای آتی با مشکلی روبرو نشوند.

 ازتمام دوستان همنورد که نهایت همکاری را داشتند، کمال تشکر و قدردانی دارم.

۱۰ دیدگاه

 1. كاميار میگه:

  سپاس از عماد طالبی بابت ارایه این گزارش مبسوط و فنی
  استفاده از نقشه در ارایه گزارش کار بسیار زیبایی بود که باعث می شود همنوردان در صعودهای آتی به این منطقه با مشکلی روبرو نشوند.

 2. محمد رضا قدرت میگه:

  درود و تبریک به همنوردان عزیز و تبریک ویژه بابت انتخاب سرپرست بسیار فنی و عالی .
  عماد جان بابت نقشه خیلی ممنونم و افتخار میکنم به داشتن همنورد بزرگی مثل شما که از رفتن مسیر اشتباه در کوه درس می گیری و در اشتباه اصرار نمیکنی که این بزرگترین اشتباه هست و نقشه ایی اماده میکنی که دیگران این اشتباه نکنن من بالغ بر هفت یا هشت بار این مسیر رفتم و چندین بار این اشتباه کردم و امروز از شما این درس گرفتم که چجوری بتوانم کمک کنم دیگران باز اشتباه نکنن از شما و دیگر همنوردان خیلی ممنونم

 3. فاطمه ناصری میگه:

  درود و خسته نباشید به دوستان
  پیشنهاد میکنم سرپرستان قبل از اجرای برنامه با کسانی که قبلا آن مسیر را رفته اند مشورت کنند.(از راهنماییهای آقای ضرابیان غافل نشوید)سپاس فراوان.

 4. ضرابیان میگه:

  سلام
  در گزارش برنامه آمده که گروه مسیر اشتباهی را برای صعود انتخاب کرده و با مشکل روبرو شده اند در نهایت هم موفق به صعود نشده اند. و برای این که دیگران چنین اشتباهی را نکنند، نقشه مسیر را طراحی کرده اند.
  چند نکته:
  با توجه به این که گروه اذعان کرده که با مسیر صحیح آشنا نبوده اند، این پرسش به وجود می آید که آیا گروه لواسان به مسیر های صعود به قلل منطقه آشنایی ندارد؟
  آیا قله لزون از مسیر ایگل برای اولین بار صعود می شده؟
  می دانیم که چنین نیست. هم چند بار از مسبر صحیح صعود شده و هم اطلاعات کافی از مسیرهای کوه نوردی کل شمیران را در اختیار داریم.
  اشکال از کجاست؟

 5. عماد میگه:

  دروود بر دوستان همنورد.
  ممنونم از انتقادات خوب و سازنده دوستان.
  محمد رضای عزیز ما به شما درس پس میدیم ، ممنونم از شما.
  جناب آقای ضرابیان دورود بر شما
  نکته اول اینکه ما این مسیر رو قبلا و به اتفاق هم تا منطقه بالای آبشار ایگل طی کرده بودیم و منطقه از طرف من شناسایی شده بود ،
  مسیر پا کوب در وسط باغ ها گمراه کننده بود ، به محض اینکه مسیر رو اشتباه رفتیم کاملا میدونستم انتهای این مسیر به مسیر اصلی ارتباط دارد ، پس مسیر رو ادامه دادیم ،از نظر مسافت هم اختلاف چندانی با هم ندارند .
  نکته بعدی اینکه شب قبل از صعود از طریق نقشه و جی پی اس مسیر بررسی شده بود .
  به نظرم این مسیر های اشتباه رو ، چالشهای کوهستان رو باید تجربه کرد ، البته با تصمیمهای درست و منطقی .حتی با تجربه ترین افراد هم اشتباه میکنند ، درسته که باید از تجربه دیگران استفاده کرد اما لذت تجربه کردن ما چه میشود !!! :)

  جناب ضرابیان ما در این برنامه برف کوبی سبک ، طوفان (سبک) ،دست به سنگ ، طی مسیر در تاریکی و طی مسیر اشتباه !! رو تجربه کردیم که شاید برای برخی دوستان مفید واقع بوده.

  سپاس

 6. محمد رضا قدرت میگه:

  ممنونم عماد جان
  ما کو چک تر از این صحبت هستیم که بحث فنی کنیم بحث فنی مربوط به بزرگان و حرفیهای گروه میشود من خیلی خوشحال شدم از گزارش شما به چند دلیل اول صداقت در گزارش و دقیق بودن آن دوم به تصمیمات درست گرفته شده
  و در پایان دلسوزی شما برای دوستان جدید گروه وتهیه نقشه
  و گوش دادن به این شعار که قله هدف برنامه کوهنوردی نیست.
  ورزش تن درستی اخلاق کسب تجربه و…..
  با آرزوی موفقیت برای همه اعضای محترم گروه کوهنوردی لواسان

 7. فاطمه ناصری میگه:

  سلام
  خوشحالم که عضو گروه کوهنوردی لواسان هستم با این همنوردان خوب و فهمیده
  درود بر همه همنوردان

 8. نادرضرابیان میگه:

  سلام
  در یادداشت بنده کجا گفته شده قله هدف است؟!!
  تجربه یعنی حرکت در مسیر جدید با برنامه ریزی قبلی. آیا شما قراربوده مسیر جدیدی را تجربه کنید یا با مسیر صعود آشنا نبوده اید؟
  تجربه بدون برنامه ریزی صحیح ممکن است عاقبت خوبی نداشته باشد.
  دوستانی که تشویق می کنند باید به عواقب کار توجه داشته باشند.

 9. عماد میگه:

  درود
  ممنونم از نظرات و لطف دوستان
  به نظر من
  هر برنامه تجربه ایست جدید , حتی اگر تکراری باشد , شرایط جوی , همنوردان و فصل میتواند تجربه ای جدید بیافریند .
  کاملا موافقم , در هر تجربه ,بدون برنامه ریزی صحیح ممکنه عاقبت خوبی نداشته باشد.
  سپاس

 10. فرهاد میگه:

  درود بر شما
  ممنون بابت گزارش خصوصا نقشه ها… پاینده باشید و بر فراز

دیدگاه‌ها برای این نوشته بسته شده‌اند.